Botoks (toksyna botulinowa)

Zmarszczki mimiczne pojawiają się często już przed 30 rokiem życia i są one wynikiem nadmiernej aktywności mięśni w określonych strefach twarzy. Sprzyja im również niehigieniczny tryb życia – palenie papierosów, niewłaściwa dieta, wahania wagi ciała czy brak snu. Z upływem czasu zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne, zwłaszcza w górnych partiach twarzy, jak okolice oczu czy gładzizna czoła. Obecnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania powstawania zmarszczek oraz spłycenia czy likwidacji już utrwalonych jest toksyna botulinowa.
Iniekcja botuliną jest w pełni bezpiecznym oraz bezbolesnym zabiegiem o szerokim zastosowaniu przeciwzmarszczkowym. Polega ona na systematycznym podawaniu toksyny, celem zlikwidowania nadmiernego kurczenia się mięśni, poprzez blokowanie przepływu bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Efekt działania toksyny pojawia się stopniowo, a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach.

Wskazania do zabiegu toksyną:

  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki okolicy oczu (tzw. „kurze łapki”)
  • boczne i środkowe uniesienie brwi
  • redukcja zmarszczki pionowej czoła (tzw. lwia zmarszczka)

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża i karmienie piersią
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe
  • antybiotykoterapia aminoglikozydami (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna)
  • choroby nowotworowe w obrębie skóry
  • choroby autoimmunologiczne

Czas zabiegu: ok. 10-15min

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami jest wynikiem nadmiernej aktywności mięśni żwaczy i dotyka ok. 20% osób w różnym wieku. Nieleczony bruksizm może w niedługim czasie doprowadzić do poważnego ubytku szkliwa, rozchwiania zębów oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Pacjenci często skarżą się na bóle migrenowe oraz uczucie zmęczenia i napięcia mięśni twarzy po przebudzeniu. Oprócz procedur stomatologicznych w leczeniu choroby okluzyjnej wykorzystujemy również toksynę botulinową, która ogranicza napięcie mięśni sprawiając, że pacjent może całkowicie pozbyć się dolegliwości nawet na okres około 2 lat.
iniekcja toksyny do mięśni żwaczy powoduje również poprawę owalu twarzy poprzez ograniczenie ich nadmiernego wzrostu.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a efekt można zaobserwować po ok.14 dniach.

Przewiń do góry